1KREDİ KULLANAMIYORUM. SİZDEN BORÇ, ÇEK, SENET vb. KARŞILIĞI DESTEK ALABİLİR MİYİM?
KESİNLİKLE HAYIR. Bankalar ile sorununuz varsa ve ailenizden gerekli desteği alamıyorsanız hiçbir şekilde firmamızdan (borç, çek, senet vb.) destek alamazsınız. Firmamız nakit sorununuzu çözmek için ancak yasal koşullarda sizi bankalar ile buluşturur. Bunun dışında hizmet vermez. Bu konuda ısrarcı olmayınız ve aracı sormayınız. Firmamız faktöring kuruluşu değildir ve hiçbir aracı kurum ile ilişkisi bulunmamaktadır.
2BANKAYLA ÇALIŞMIŞLIĞIM YOKSA VE SSK DÜZENLİ ÖDENİYORSA KREDİ ALABİLİR MİYİM?
EVET. Daha önce hiçbir banka ile çalışmanız olmamasına rağmen sigorta primleriniz düzenli ödeniyorsa, en az 12 aydır aktif sigortalıysanız, son 3 aydır aynı işyerinde çalışıyor ve primleriniz bu işyerinden ödeniyorsa kredi kullanabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken e-devlet hesabınızdan SSK hizmet dökümünüzü almanız ve diğer evraklarınız ile bize ulaştırmalısınız.
3NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM?
Bankalar iç mevzuatına ve piyasanın durumuna göre zaman zaman net maaşınızın kaç katı tutarında kredi kullanabileceğinizi düzenlemektedir. Şu anda bankasına göre değişmekle birlikte şu an da net gelirinizin 12 ile 22 katı arasındadır.
4KREDİ KARTI KULLANICISIYIM, SSK PRİMİM ASGARİ ÜCRETTEN YATIYOR, BORDROMDA GELİRİM DÜŞÜK. KREDİ KULLANABİLİR MİYİM VEYA NE KADAR KULLANABİLİRİM?
EVET. Bu durumda işvereniniz elinize geçen maaş tutarınızı yazılı olarak kaşeli ve imzalı olarak imza sirküleri ile birlikte verirse kredinizi gerçek gelirinizin minimum 10 maksimum 22 katı kadar kullanabilirsiniz. Ancak işvereniniz bordronuz dışında bir maaş yazısını vermekten imtina ediyor ise krediniz SSK priminizin yattığı tutar üzerinden onaylanabilir.
5DANIŞMANLIĞINIZI KABUL EDİP TARAFINIZCA KREDİ ALMAK İSTERSEM NE YAPMAM GEREKİR?
Öncelikle sitemizde bulunan hemen başvur başlığında yer alan başvuru formunda zorunlu olan bölümlerini doldurup bize göndermeniz gerekir. Ardından müşteri temsilcilerimiz sizlerle irtibata geçerek eksik kalan bilgilerinizi talep edecektir. En geç 1 ile 3 gün arasında başvurunuzun durumu, vermiş olduğunuz mobil telefon numaranıza kısa mesaj ile bildirilecektir.
6SSK LI OLMADIĞIM HALDE KREDİ ALABİLİR MİYİM?
SSK priminiz yatırılmıyor ya da düzensiz yatırılıyor ise, geçmişte kullanmış olduğunuz kredi kartı veya kredilerinizin geri ödeme performansına ve bankalar nezdinde oluşan KKB skor puanınıza göre kredi talebiniz değerlendirilir.
7BANKALAR İLE GEÇMİŞTE YAŞADIĞIM SORUNLARI ÇÖZDÜYSEM KREDİ ALABİLİR MİYİM?
Daha önce bankalarda sorun yaşamış ancak aksayan ya da takipli kredilerinizi ödeyip kapatma yazılarınızı aldıysanız, bankanızdan durumunuz araştırılır. Banka gerekirse kredi kayıt bürosuna adınıza başvurarak, siciliniz ile ilgili af talep eder. Bankaların mevzuatına göre sorunlu kredilerin kapanma tarihinin üzerinden belli sürelerin geçmiş olması gerekmektedir. Firmamız adınıza gerekli başvuruları yaparak, kredi kullanma şartlarınızı araştırır ve uygunluğunuz ile ilgili tarafınıza bilgi verir.
8SSK LI ÇALIŞANIM. BANKA VE KREDİ KARTI İLE KREDİ İLİŞKİM OLMADI. KREDİ KULLANABİLİR MİYİM?
Bazı bankalar geçmişteki kredi geri ödeme performansınızı görmek ve skor puanınızı hesaplamak isterler. Hiçbir banka ile çalışmadıysanız ve kredi kartı da kullanmadıysanız skor puanı oluşmayacağından, kredi de kullandırmazlar. Bazı bankalar ise SSK priminizin aynı işyerinden son 6 ay içerisinde düzenli olarak yatırılması durumunda kredi talebinizi değerlendirir. Firmamız talebiniz için en uygun bankayı bularak, danışmanlık hizmetini verir.
9KREDİ TALEBİM REDDEDİLİRSE GÖNDERDİĞİM EVRAKLARIMI NASIL GERİ ALABİLİRİM?
Kredi talebiniz ret edilirse 0 212 909 15 53 numaralı telefonlarımızdan arayarak, kargo ücreti tarafınıza ait olmak üzere belgelerinizin adresinize iadesini talep edebilirsiniz. İadesi istenmeyen belgeler, diğer müşteri kayıtlarımız ile birlikte 10 günde bir imha edilecektir.
10KREDİM BAŞVURU ESNASINDA VAZGEÇERSEM MASRAFLARINI ÖDER MİYİM?
Başvurusu yapılmış ancak kredi onayı alınmamış taleplerinizden hiçbir ücret ödemeden vazgeçebilirsiniz.
11KREDİ TALEBİM ONAYLANIRSA KREDİM NE ZAMAN HESABIMA YATIRILACAK?
Onaylanan kredi işlemleriniz 24 saat içerisinde sonlandırılır. Kredinizi tahsis eden bankada isterseniz nakit ödenir, isterseniz adınıza açılacak hesaba yatırılır ya da dilerseniz başka bir hesabınıza havale / EFT olarak gönderilir.
12BENİM FERDİ KAZA SİGORTAM VAR, BUNU KREDİ İÇİN DE KULLANABİLİR MİYİM?
HAYIR. Ferdi kaza sigortanız olması tek başına kredi kullanmanız için yeterli değildir. Ferdi kaza sigortası, daha önce kullandığınız mevcut kredinizin vadesi boyunca vefat ve sakatlanma gibi risklere karşı koruma sağlamaktadır. Yeni talep edilen kredi karşılığında sigorta yapma şartı bankanın mevzuatına tabiidir. Banka yeni kullanacağınız kredi için ön şart olarak hayat sigortası ya da ferdi kaza sigorta yaptırmanızı talep edebilir.
13BANKANIZDAN ALDIĞIM KREDİYİ NEREDEN ÖDEYEBİLİRİM?
Kredi geri ödemenizi banka ATM lerinden, havaleyle, EFT ile ya da bizzat şube kanalı ile yapabilirsiniz. Ödeme planında size belirtilen hesaba başka şubelerden yapacağınız ödemelerde havale ücreti ödemezsiniz.
14KEFİL VERMEM GEREKİYOR MU?
Bankanın talep edilen kredi karşılığında sizden kefil ya da başka bir teminat isteme hakkı saklıdır. Özel durumlar dışında genellikle kefalet şartı aranmaz ve şahsi teminatınız yeterli olur. Bankalara firmamız aracılığı ile gönderilen başvurularda danışmanlığımız sizin için yüksek değerde bir referans olacaktır.
15T.C VATANDAŞIYIM ANCAK YURTDIŞINDA YAŞIYORUM KREDİ KULLANABİLİR MİYİM?
Genel olarak bankalarda yurt dışında yerleşik kişilere kredi kullanım onayı verilmiyor. Ancak istisnai olarak bazı bankalar kişinin gelir beyanına göre konutun ekspertiz değerinin %50′si kadar tutarına konut kredisi onayı verebilmektedir.
16TAKSİT ORANI NE KADAR OLMALI?
Aylık belgelenebilir net gelirinizin % 50 ile 70′i tutarında borçlanma yapabilirsiniz. Bu oranlara varsa diğer kredi ödemeleriniz, kredi kartlarınız ve kredili mevduat hesaplarınızda dâhildir. Bu tür durumlarda borç transfer olarak kredi kullanımı tercih sebebi olacak olup, banka ve danışmanlık firmamız gelirinize uygun vade ve taksit ödeme oranınızı hesaplayarak size uygun seçenekleri sunacaktır.
17KULLANABİLİR KREDİ LİMİTLERİ NE KADARDIR?
18KENDİM KREDİYE MÜSAİT DEĞİLSEM EŞİM VEYA BİR YAKINIM ADINA KREDİ KULLANABİLİR MİYİM?
EVET. Eşiniz, kardeşiniz ya da bir yakınınız krediye uygunluk şartlarını taşıyor ise krediye başvurabilir. Bu durumda sigortalılık süresinin uygunluğuna ve bankanın şartlarını taşıyıp, taşımadığına bakılarak sitemizden kredi başvurusu yapan kişiye bilgi verilecektir.
19KREDİ/KREDİ KARTI BORCUM VAR. YENİ KREDİ ALABİLİR MİYİM?
EVET. Çalışan/ Memur / Bağ-Kur / Emekli iseniz ek geliriniz olsun veya olmasın mevcut kredinizi/kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız ve başvurusu sayınız yok/az ise 100.000 TL ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Mevcut borcunuz var ise yeni krediniz borç kapamalı olarak da kullandırılabilir.
20KAPALI TAKİBİM VAR. YENİ KREDİ ALABİLİR MİYİM?
EVET. Kredi alabilirsiniz. Fakat kapatmış olduğunuz ürün sayısı ve banka bilgisini başvuru formunda yazmanız ve bu sayının çok olmaması (maksimum 3-4 adet) gerekmektedir. Ayrıca aktif düzenli bir banka ürünü kullanıyor, SSK nız minimum 6 aydır aktif ise o zaman kredi almanız daha rahat olacaktır.
21İSTANBUL DIŞINDA YAŞIYORUM. SİZİN DANIŞMANLIĞINIZLA KREDİ ALABİLİR MİYİM?
Konut İpotekli Bireysel Kredi (ipotek verilecek konutun kendi adınıza kayıtlı ve krediye uygun niteliklerde olması kaydıyla), Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, Emekliler ve Genel Müdürlüğü İstanbul’da olan bazı kurumsal firmalarda aktif sigortalı olarak çalışalar dışında İstanbul dışında ikamet eden/çalışan kişilere danışmanlık hizmeti veremiyoruz.
22EŞİMİN BANKALARLA SORUNU VAR. BEN KENDİ ADIMA KREDİ ALABİLİR MİYİM?
Evli olanlarda eş sorunu bazı bankalarda sorun olmakta olup bankacılık puanına göre başka banka üzerinden çalışılabilir.
23ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNİN BÜYÜK YA DA KÜÇÜK OLMASI ÇEKECEĞİM KREDİYE ETKİ EDER Mİ?
EVET. Çalıştığınız işyeri bazı bankalara göre önem arz etmektedir. Bu bankalar kredi başvurunuzu incelerken işyerinizin açılış tarihi, firma sahiplerinin/firmanın vergi sicil durumunu, e-haciz kayıtlarını, piyasa koşullarında iş hacmi ve alacak/borç durumunu, işyerinin/işyeri sahiplerinin KKB puanlamasını sizin krediniz için sorgular. Ama başta da belirttiğimiz gibi bu sorgulama işlemi tüm bankalarca uygulanmasa da çalıştığınız işyerinin kurumsal bir firma olması / kamu kuruluşu olması tüm bankalarca kredi onayınızın daha kolaylaşmasını sağlar.
24KREDİ KULLANABİLMEM İÇİN KEFİL İSTENİYOR. KEFİLİM HANGİ ŞARTLARA SAHİP OLURSA KREDİM DAHA KOLAY ONAYLANIR?
Kefalet istenen kredinizin daha kolay onay alabilmesi için kefilinizin aynı işyerinde en az 6 ay SSK lı olarak çalışıyor olması, kullanmış olduğu kredi/kredi kartı/kredili mevzuat hesabı ile ilgili geri ödemelerinin düzenli olması, KKB skor puanının iyi olması gerekmektedir. Ayrıca, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu ve Yeni Borçlar Kanunu’ na göre “Kefalette eşin rızasının aranması” hükmü getirilmiştir. Buna dayanarak eş rızası olmayan kefil olamaz ve konut kredisi kullanamaz. Bu sebeple kefiliniz evliyse eşinin bu kefalete onay verdiğine dair imza atması da bankalar tarafından talep edilecektir.
25SSK OLARAK ÇALIŞIYORUM ANCAK BAŞVURU SAYIMININ ÇOK OLMASINDAN DOLAYI KREDİLERİM ONAYLANMIYOR. NE YAPMALIYIM?
SSK nız son 7 aydır aynı işyerinden yatırılıyor, ödemeleriniz düzenli, KKB skor puanınız yok/düşük, bankalara olan borçlanmanız düşük ya da herhangi bir bankla çalışmanız olmasa dahi maksimum 50 bin TL ye kadar kredinizi onaylatabiliyoruz. Bu tür durumlarda bankalar zaman zaman kefil talep edebilmektedir. Bankalarda gelen kefil talebinde kefilinizin aynı işyerinden minimum 6 aydır SSK lı olması, herhangi bir banka sorunu yaşamamış olması, evli ise eşinin kefalete onay vermesi durumlarında kredinizi % 100 e yakın bir oranda onaylatabilmekteyiz.
26KONUT KREDİSİ ÇEKMEK İSTİYORUM. ACABA ŞARTLARIM UYGUN MU?
Son 6 aydır aynı işyerinde SSK lı olarak çalışıyorsanız / emekli iseniz emekli maaşınıza ilave olarak belgeleyebildiğiniz bir ek geliriniz varsa, kullandığınız banka ürünlerinin geri ödemeleri düzenli ise talep ettiğiniz Konut Kredisini ( alacağınız konutun ekspertiz değerinin % 75 i) 1 gün içerisinde onaylatıp kullandırabiliyoruz.
27E- HACİZ VAR. KREDİ KULLANABİLİR MİYİM?
E- Hacize konu olan borcunuzu kapatıp sistemlerden düşümü gerçekleşmeden kredi kullanmanız çok zordur (Emekli maaşını PTT"den alanlar hariç).
28EMEKLİ MAAŞIMI ALDIĞIM BANKADAN KREDİ KULLANAMIYORUM. NE YAPMAM GEREKİR?
Emekli maaşınızı aldığınız bankadan maaşınızı taşımanızda herhangi bir engel / bloke yok ise maaşınızı operasyon birimimizin desteği ve bildirilen bankaya taşımanız halinde 1 günde kredi kullanımınızı sağlayabilmekteyiz. Ayrıca başka bankalara olan borçlarınızın kapatma koşulu ile yapılan işlemler kredi onayınızda önemli bir etken olacaktır.
29ACABA BEN KREDİ KULLANABİLİR MİYİM?
Son 5 yıl içerisinde herhangi bir bankadan tüketici kredisi, konut kredisi, araç kredisi, kredi kartı ve ticari kredi ödemelerinde olumsuzluk yaşamayan, karşılıksız çek, protestolu senet ya da icra-iflas yasağı bulunmayan kişi ya da firmalar kredi başvurusunda bulunabilir. Ayrıca başvuru sahibinin, müşterek müteselsil kefaletten dolayı da sorununun olmaması gerekir. 19 yaş ile 63 yas arası (emeklilerde ise 73 yaşa kadar) tüm T.C. Vatandaşları, aslına uygun ve belgeleyebileceği geliri olmak kaydı ile krediye başvurabilir.